چطور لکه های فرش ام رو پاک کنم 😒

چطور لکه های فرش ام رو پاک کنم 😒

 

بسیاری از ما روش های صحیح لکه بری از فرش را نمی دانیم اما هیچ قانون خاصی برای تمیز کردن لکه ی فرش ها وجود ندارد. یادگیری ترفندهای ساده برای لکه بری فرش، یک امر کاملا تجربی و ضروری در تمیز نگهداشتن مدت زمان طولانی فرش و همین طور ایجاد راهکاری برای پاک کردن سریع لکه به جای مانده بر فرش است. یکی از جنبه های تمیز کردن فرش، تعیین نوع لکه ای است که با آن سر و کار دارید؛ همچنین آگاه باشید که فرش های مختلف ممکن است یه طور متفاوت با محصولات مختلف واکنش نشان بدهند.

رفع لکه فرش

لکه های آبی :

لکه های طبیعی که آب به عنوان جزء اصلی ساختار آن لکه باشد مانند نوشیدنی ها، توت ها، گیلاس، شیر، غذاهای طبیعی، جوهر خودکار و ژله و… همه بر پایه آب هستند. این لکه ها جزء آسان ترین لکه ها برای پاک کردن هستند.

برای پاک کردن این لکه ها مقدار کمی شویند مایع یا سرکه سفید با آب گرم مخلوط کنید و با استفاده از پارچه ی سفید و تمیز روی لکه بگذارید.

لکه ی جوهر:

بهترین حلال برای پاک کردن لکه جوهر ماست است به این صورت که روی لکه ماست بریزید و آن را روی قسمتی که جوهر ریخته پخش کنید. بعد از این که ماست کاملا با جوهر مخلوط شد، با یک قاشق آن را از روی فرش جمع کنید. این روش را چند بار تکرار کنید تا جوهر به طور کامل جذب ماست شود و دیگر اثری از جوهر روی فرش باقی نماند.

لکه های سنگین فرش:

برخی از لکه ها بیش از پیش موجب دردسر می شوند و اگر به سادگی با آب و مواد شوینده شسته شود لکه بر جای میگذارد. اینها معمولا آیتم های بسیار تیره مثل قهوه و خون هستند. در این مواقع می توانید از ترکیب آب و نوشابه استفاده کنید.

لکه های چربی فرش:

برای از بین بردن لکه های چربی روی فرش ابتدا پارچه ای کهنه را روی لکه بگذارید سپس اتو روی آن بکشید. توجه داشته باشید که در شرایط حرارتی متوسط باشد. گرما به انتقال باقیمانده روغنی از فرش به پارچه کمک کند که بعدا می توانید پارچه را به راحتی بشویید.

لکه های تنباکو و نیکوتین روی فرش:

برای تمیز کردن این لکه ها بهترین پاک کننده گلیسیرین است با این روش که کمی گلیسیرین را روی قسمت کثیف فرش ریخته و به آرامی آن را تمیز کنید؛ دوباره این کار را تکرار کنید و مقداری لکه پاک کن نیز روی آن بریزید و به مدت نیم ساعت آن را روی قسمت کثیف فرش بگذارید و بعد آن را بشویید.

رفع لک روی فرش

لکه های پروتئین فرش:

پاک کننده های پروتئین یا آنزیم برای تمیز کردن لکه های سرسخت پروتیینی مثل تخم مرغ ، خون، مدفوع یا استفراغ روی فرش کارآمد هستند. برای استفاده از این محصولات آنزیمی باید از روشی که بر روی محصول نوشته شده استفاده کنید. به عنوان محلول پاک کننده لکه خون و تخم مرغ می توانید از محلول آب نیمه گرم، نمک، صابون و سرکه سفید استفاده کنید.

لکه دوده فرش:

نمک بهترین ماده برای پاک و جمع کردن لکه دوده از روی فرش می باشد و برای این کار تنها کافیست روی محل مورد نظر نمک بپاشید. بعد از یک ساعت و نیم با جاروبرقی نمک ها را جمع کنید.

 

لکه ی موم و لکه های آدامس فرش:

روش پاک کردن لکه های آدامس و موم، نقطه مقابل روش پاک کردن لکه های روغنی روی فرش است. در این مواقع تکه یخی را در پارچه نازکی بپوشانید و آن را روی لکه نگه دارید تا خشک شود. سپس از یک شی مانند قاشق و یا یک چاقوی تیز استفاده کنید تا به آرامی موم یا آدامس را از پارچه جدا کنید.

لکه ادرار حیوانات خانگی از روی فرش‌:

پارچه‌ ی سفید را با شوینده خیس کنید و چند ثانیه روی لکه ی فرش فشار دهید. 15 دقیقه صبر کنید، سپس با پارچه محل را خشک کنید. پارچه‌ ای را با سرکه خیس کنید و چند ثانیه روی لکه فشار دهید. یک ساعت صبر کنید تا فرش کاملا خشک شود. اگر لکه کم ‌رنگ ‌تر شد، دوباره مراحل را تکرار کنید.

 

یکی از چالش های همیشگی ما ایرانی ها ایجاد شدن لکه های چربی , رنگی و غذا و غیره بروی فرش می باشد که همیشه هم یا جای لک بخوبی پاک نمیشه و یا اصلا با تمیز کردن لکه رو روی فرش پخش می کنیم.در این مقاله سعی داریم چگونگی رفع لکه های سخت رو به شما بگیم تا شما هم همیشه فرش و خونه تمیز و زیبا داشته باشید.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *