چطوری از ریشه های فرشم مراقبت کنم؟؟!!

چطوری از ریشه های فرشم مراقبت کنم؟؟!!

 

فرش یکی از مهمترین لوازم و گاها تزیینی خانه است که در خانه از آن استفاده می شود. با توجه به قیمت بالای فرش، مراقبت و نگهداری درست از آن، بسیار ضروری است. در صورت عدم مراقبت اصولی ، با گذشت زمان شاهد پوسیدگی و در نهایت پارگی در فرش خواهیم بود.

یکی از بخش های مهم فرش، ریشه آن است ریشه فرش انتهایی‌ترین قسمت آن و به صورت نخ‌های سفید یا کرم رنگی است که به شکل‌های مختلفی همچون ریشه ساده، ریشه گره‌دار، ریشه توری و ریشه زنجیری به چشم می‌خورد که بیشتر از قسمتهای دیگر در معرض آلودگی و پوسیدگی قرار میگیرد به همین دلیل محافظت از ریشه فرش در مقایسه با سایر قسمت های فرش اهمیت ویژه ای دارد. برای افزایش طول عمر ریشه باید مراقبت به روش صحیح از آن را یاد بگیریم.

روش های مراقبت از ریشه فرش عبارت اند از:

_ استفاده از کاور ریشه فرش:

بهترین روش برای نگهداری ریشه فرش، استفاده از کاور برای کاور کردن ریشه فرش ماشینی می باشد. جنس کاورهای مورد استفاده مختلف است اما بهترین جنس کاورها از نوع توری است بدین دلیل که تبادل هوا در کاور توری از پوسیدگی ریشه جلوگیری می کند.

_ گره زدن ریشه های فرش :

گره زدن ریشه ها اولین کاری است که باید بعد از خرید فرش برای محافظت از آنها انجام دهید. این کار از خراب شدن و وا رفتن ریشه فرش جلو گیری میکند. انواع روشها برای گره زدن ریشه های فرش عبارت اند از : گره زنجیره ای، دو گره، گره نخودی

_ لفاف دوزی:

یکی از قدیمی ترین روش ها برای مراقبت از ریشه های فرش لفاف دوزی است. در روش لفاف دوزی از پارچه برزنت و یا متقال استفاده میشود؛ همچنین بعضی مواقع از جاجیم های ماشین بافت برای لفاف دوزی ریشه فرش استفاده میشود. جریان داشتن هوا در پارچه های مورد استفاده در لفاف دوزی، از وارد شدن بعضی آسیب های شیمیایی و فیزیکی به ریشه های فرش جلوگیری می کند . زیرا جنس این پارچه ها نخی مشبکی است.

برای محافظت از ریشه فرش از چسب پهن استفاده نکنید!!!

امروزه برای محافظت از ریشه ها در برابر آلودگی و پوسیدگی، از چسب پهن استفاده می شود که روشی غلط است. چسب پهن هر چند ظاهرا فرش را از آلودگی ها محافظت می کند، اما استفاده ار چسب پهن بدلیل مواد شیمیایی به کار رفته در ساخت چسب در دراز مدت سبب آسیب دیدن ریشه فرش شما خواهد شد و ضرر مالی وارد خواهد کرد.

 

ریشه های فرش

دلایل مراقبت از ریشه فرش:

  • جلوگیری از پوسیدگی ریشه های فرش و افزایش طول عمر فرش
  • جلوگیری از آسیب رسیدن به سایر قسمت های فرش
  • کمتر کثیف شدن فرش
  • پیشگیری از خرابی و کنده شدن ریشه های فرش
  • جلوگیری از کاهش قیمت فرش به دلیل خراب شدن ریشه فرش

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *