اصول انتخاب فرش مناسب با دکوراسیون منزل

کف منزل در هر جای خانه بدون فرش نمای خوبی ندارد و می توان با یک فرش ، ظاهر کل خانه را تغییر داد ,فرش باید با توجه به نوع دکوراسیون انتخاب شود و کاربری آن از پیش تعیین شده باشد. فرشی که برای اتاق پذیرایی انتخاب می‌شود با فرش اتاق خواب از لحاظ جنس و طرح متفاوت است. با هم به بررسی نکاتی می‌پردازیم که لازم است در هنگام انتخاب فرش برای منزل به آن‌ها دقت شود.

 

 رنگ فرش

اولین مسئله مهم در انتخاب رنگ فرش، اندازه اتاق است ,اگر فرشی را برای مکان کوچکی در نظر گرفته ایم بهتر است زمینه ی آن روشن باشد تا فضا را بزرگ جلوه دهد و اگر فرشی برای مکانی کم اساسیه در نظر گرفته ایم بهتر است زمینه ی آن تیره باشد تا فضایی گرم و صمیمانه به وجود بیاورد و خانه را از آنچه که هست کوچک تر نشان می دهد.فرش‌های شلوغ با رنگ‌های زنده برای اتاق‌های کوچک مناسب نیستند. اگر فرشی با رنگ خنثی انتخاب کنید، در انتخاب مبلمان و دیگر وسایل آزادی عمل بیشتری خواهید داشت.ضمنا زمانی که از بیش از یک فرش استفاده می کنید، بهتر است که از فرش هایی استفاده کنید که با یکدیگر هارمونی دارند تا نمای نامطلوبی به محیط منزل شما ندهند .

 

جنس فرش

یکی از نکاتی که باید قبل از خرید فرش به آن توجه کنید و در دکوراسیون نیز می تواند موثر باشد جنس فرش است.  شما باید با توجه به فضای مدنظر خود و اینکه آن فضا پرتردد هست یا خیر یا اینکه فرش شما چقدر به شستشو نیاز پیدا خواهد کرد، تمام این موارد را در نظر بگیرید و سپس فرش مورد نظر خود را با توجه به جنس آن انتخاب کنید. علاوه بر این موارد شما باید به بودجه خود نیز توجه کنید.

 

مکان فرش

اگر فرش ما در جایی که در معرض گرد و غبار پهن شده باشد حتما باید زمینه آن فرش هایی مانند زمینه گردویی و بادامی یا ترمه ای باشد زیرا فرش های تیره و روشن به طور واضح گرد و غبار و دوده را نشان می دهند.

 

اندازه فرش

یکی دیگر از نکاتی که بسیار در دکوراسیون منزل تاثیر گذار است و زیبایی خاصی به فضا می دهد، انتخاب ابعاد فرش است که باید متناسب با فضا باشد. بعضی افراد هستند که فرش را سرتا سر خانه خود پهن می کنند و تمام کف پوش منزل را می پوشانند در این حالت تمام زیبایی فضا از بین می رود , باید قسمتی از بالا و پایین فرش را خالی بگذارید و برای فرش های زیر میز ناهار خوری باید از هر چهار طرف، اطراف فرش را خالی بگذارید اما طوری عمل کنید که وقتی شخص صندلی را به عقب کشید ، پایه عقبی صندلی روی فرش باشد .

 

سبک زندگی

اگر در خانه بچه کوچک دارید یا از حیوانات خانگی نگهداری می کنید از فرش هایی استفاده کنید که زمینه شلوغ تر با نقش و نگار بیشتری داشته باشند تا کثیفی در آن ها معلوم نباشد.

 

جمع‌بندی کلی

 1. برای اتاق کودک از فرش‌هایی استفاده کنید که پرزدهی کمتری داشته باشند.
 2. فرش نباید بیش از اندازه کوچک یا بزرگ باشد.
 3. رنگ فرش باید با رنگ کف‌پوش اتاق‌ها هماهنگ باشد.
 4. بهترین رنگ فرش برای هماهنگی با دیگر اجزای خانه، رنگ خنثی است.
 5. فرش‌های کلاسیک را می‌توان با المان‌های خانه‌های مدرن ترکیب کرد.
 6. طرح فرش را با توجه به سبک دکوراسیونی که دوست دارید انتخاب کنید.
 7. پیش از خرید فرش، از جنس و ویژگی‌های آن آگاهی پیدا کنید.
 8. فرش را قبل از خرید دیگر وسایل خانه انتخاب کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *